Letter signed to Joseph Marryat, from the Foreign Office

Scope and Content

'Sir, As upon the meeting of Parliament which is fixed for Thursday the 14th of next month, the House of Commons will immediately proceed to the choice of a Speaker and to the consideration of other matters of great importance; I take the liberty to acquaint you that a full attendance is most highly desirable at the opening of the Session. I have the honor to be Sir, your most faithful and obedient servant, Castlereagh.'

Administrative / Biographical History

Born 18 July 1769 in Dublin, son of Robert Stewart, 1st Marquis of Londonderry. Admitted Fellow-Commoner at St John's College, Cambridge, 26 Oct. 1786. Member of Parliament, County Down, 1790; MP, Tregony, 1794-6; MP, Orford, 1796-7. Styled Viscount Castlereagh, 1796-1821. Keeper of Irish Privy Seal, 1797-8. Chief Secretary for Ireland, 1799-1801. MP, County Down, 1800-5 and 1812-20; MP, Boroughbridge, 1806; MP, Plympton-Earl, 1806-12; MP, Orford, 1821-2. President of East India Board of Control, 1802-6. Secretary of State for War and the Colonies, 1805-6 and 1807-9. Secretary of State for Foreign Affairs and Leader of the House of Commons, 1812-22. Succeeded his father as 2nd Marquis of Londonderry, 1821. Married, 9 June 1794, Lady Amelia Anne Hobart. Committed suicide at his residence at North Cray, Kent, 12 Aug. 1822. Buried at Westminster Abbey, 20 Aug. 1822.

Acquisition Information

Presented by Hugh Gatty, 1936.

Note

Born 18 July 1769 in Dublin, son of Robert Stewart, 1st Marquis of Londonderry. Admitted Fellow-Commoner at St John's College, Cambridge, 26 Oct. 1786. Member of Parliament, County Down, 1790; MP, Tregony, 1794-6; MP, Orford, 1796-7. Styled Viscount Castlereagh, 1796-1821. Keeper of Irish Privy Seal, 1797-8. Chief Secretary for Ireland, 1799-1801. MP, County Down, 1800-5 and 1812-20; MP, Boroughbridge, 1806; MP, Plympton-Earl, 1806-12; MP, Orford, 1821-2. President of East India Board of Control, 1802-6. Secretary of State for War and the Colonies, 1805-6 and 1807-9. Secretary of State for Foreign Affairs and Leader of the House of Commons, 1812-22. Succeeded his father as 2nd Marquis of Londonderry, 1821. Married, 9 June 1794, Lady Amelia Anne Hobart. Committed suicide at his residence at North Cray, Kent, 12 Aug. 1822. Buried at Westminster Abbey, 20 Aug. 1822.

Additional Information

Published